https://axhara.com/

Sıkça Sorulan Sorular – Cevaplar

LENS ÇEŞİTLERİ

Lens çeşitleri üç ana dalda incelenir:

 1. Anadal tıbbı amaçlı lenslerdir
 2. Anadal kozmetik amaçlı lenslerdir.
 3. anadal ameliyat lensleri.

LENS KULLANIMI

 • Öncelikle hiçbir lensi uyurken takmanızı tavsiye etmiyoruz.Bunun sebebi insan gözü uyurken 180 derece arkaya döndüğü için lensi göz çukuruna yapışma riskinin olmasıdır.Hiçbir lens firması buna garanti vermez ve sorumluluk kabul etmez.Bu sebepten satış amaçlı söylenen yalanlara kanmamanızı tavsiye ederiz.
 • Ellerimizdeki vücut yağlarını sabun ile arındırdıktan sonra lenslerimizi tersi ve düzüne dikkat ederek taktıktan sonra uyanık olduğumuz bütün gün boyunca gözümüzde kalabilir.Batma ve yanma yapmazlar;yapmaları durumunda normal olmayan bİr durum vardır. Lenslerin günlük kullanım süresi yoktur. Uyamadığınız sürece bütün gün takabilirsiniz. Takma ve çıkarma aşamasına dikkat edildiği sürece hiçbir sorun yaşamazsınız. Elinizdeki yağı iyice gideremezseniz takma esnasında lensin tam orta noktasına elinizdeki yağ bulaşacağından lensinizde bulanık görmeler meydana gelir.Bu sebepten önemli bir detaydır.

 

LENS BAKIMI

 • Lensinizi her kullanımdan sonra saklama kabındaki eski solüsyonu dökerek yeni solüsyonla değiştirin. Saklama kabı içine lensinizi koyup  kapakları kapatarak hafifçe titretmeniz yeterlidir.Bu şekilde gün içinde gözle gözükmeyen toz zerreciklerinin lensinizden temizlendiğini göreceksiniz.Bu noktada solüsyonunuzun kalitesi çok önemli çünkü lenslerin sertleşmesindeki en büyük etkenlerden biri gözümüzdeki minarellerin kullanım süresinde lensinize geçmesi ve lensin üzerinde kuruması ile ortaya çıkan lensin sertlesmesini engelleyecek dezanfektan ve minarel temizleyici solüsyon olmasına dikkat etmeniz gerekir.Düzenli lens kullanıcısı iseniz titreşimli lens dezenfekte kutusu almanızda fayda vardır lensinizin ömrünü uzatır.f

LENS KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 • Lens kullanırken en çok yapılan hata elinizle farkında olmadan gözünüzü ovuşturmanızdır.Bu durum lensin gözünüzden çıkmasına,yırtılmasına veya makyajınızın lensine bulaşıp batma yanma durumlarının ortaya çıkmasına sebep olur.  Gün içinde gözünüzün hassasiyeti yüksek ise lens takmayıp gözünüzü dinlendirmenizde fayda vardır.En önemlisi eliniz gün içinde hijyen olmayacağından dolayı gözünüzün mikrop kapması en büyük olası durumlardan biridir.

LENS TAKMA YÖNTEMLERİ

 • Lensinizi lens vantuzları ile takmanız her zaman için sağlık açısından önemlidir.Lakin lens vantuzunun bulunmaması durumunda elinizi sabunla elinizdeki yağsı his kayboluncaya kadar yıkadıktan sonra parmağınızın ucuna lensinizi tam çanak olan kısmı yukarıya bakacak şekilde alıp gözünüze takmalısınız. Not: makyajdan önce takarsanız lensinize makyajınız bulaşmayacağından batma durumu olmayacaktır. Takma esnasında lensinize bakmayın ,tam tersi bir yere bakıp lensi gözünüzün beyaz kısmına oturtun.Parmağınızı çektikten sonra gözünüzü yavaşça kapatıp sağa sola doğru hareket ettirin. Lensinizin tam çanak kısmı irisinizin üstüne kusursuz bir şekilde oturacaktır.Başlarda zorlanmanız normal ama zamanla alışırsınız

KONTAK LENS

 • Kontak kelime olarak göze takılabılen demektir.Kontak lens ise göze takılabılen lensler anlamına gelir.Bu sebeple optik lenslerden ayrılır.

YUMUŞAK LENS

 • Kullanımına göre lensler 2 alt dala ayrılır:yumuşak ve sert lensler.Bazı hastalıklar durumunda sert lensler reçete üzerine verilir.Yumuşak lensler ise herkesin kullanabileceği  gündelik kozmetik veya numaralı lenslerdir.Ürün yumuşaklığı ise lensın kalınlığı ve hammadesinin  kalitesine göre değişiklik göstermektedir .

ASTİĞMATLI LENS NEDİR? / TORİK LENS NEDİR ?

 • Astigmat hastaları için özel olarak üretilen lenslere ‘toric lens’ denir.

LENS KULLANIMI İÇİN GEREKENLER

 • Lens kullanımı Türkiye’de doktor reçetesi üzerine verilmektedir.

GÜNLÜK KULLAN-AT LENSLERİ TERCİH ETMEK İÇİN 5 NEDEN

 • Öncelikle paketlerinde 30 çift ürün olacağı için her biri bir günlük kullanım süresine eşittir ve he gün yeiı bir blister açacağınız için hijyen ve sağlık açısından daha kullanışlıdır.Ayrıca kaybolma,yırtılma durumlarında diğer paketler olacağından  avantajlı bir üründür.

KONTAK LENS ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

 • Kontak lens çeşitleri 5 dalda incelenir:

-Kullanım süresine göre lensler

-Hammadesine göre lensler

-Kozmetik tasarımlarına göre lensler

-Ameliyat lensleri (katarak lensi mesela)

-Sert lensler (bazı hastalıklarda kullanılır)

RENK KÖRLÜĞÜ NEDİR?

 • Renk körlüğü doğadaki bazı renkleri gözün algılama yetisini kaybetmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık çeşitidir.Tedavisi olmayıp ömür boyu devam eden bir göz hastalığıdır.Ancak geçici çözümü sadece doktor muayenesi üzerine yazılan renk körlüğü lensleri ile mümkündür.

RENK KÖRLÜĞÜ NEDEN OLUŞUR?

 • Renk körlüğü doğuştan gelir veya ağır bir kafa çarpaması sonucu meydana gelen kazalarda sonradan da oluşabilir.

RENK KÖRLÜĞÜNÜN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

 • Kalıcı bir tedavisi olmamakla birlikte doktorunuzun muayenesı üzerine renk körlüğü lensleri ile tedavisi yapılmaktadır.

CHMORAGEN(KROMAJEN) /RENK KÖRLÜĞÜ LENSİ

 • Standart lensle aynıdır.Hiçbir farkı yoktur.Sadece pupil boşluğunda sizde olmayan renk mevcuttur. Bakımı ve  kullanımı açısından normal lensten farkı yoktur.

RENKLİ/KOZMETİK LENS ÇEŞİTLERİ

 • Renkli lensler boyama teknolojisine göre 3’e ayrılır:hareli, haresiz ve cosplay lenslerdir

Haresiz Doğal görünüme sahip lensler , hareli doğal görünüme sahip lensler ve göz zemini tamamen kapatan gözünüze sıra dışı görünüm kazandıran lenslerdir.

NUMARALI RENKLİ LENSLER

 • Hem tıbbi hem de kozmetik bir görünüm kazandıran lenslere denir.

LENSİN TERSİ DÜZÜ NASIL ANLAŞILIR?

 • Lensin tersi düzünü iki şekilde anları: Birincisi lensinizi taktıktan sonra eğer gözünüzün üzerine  tam durmuyor kayma yapıyorsa lensinizi ters takmışınızdır ve eğer renkli ise ters olan tarafın rengi biraz daha soluktur. Diğer bir yöntem ise parmağınızın ucuna aldığınızda tam çanak yukarı bakacak konik olmayacak şekilde durmalıdır.Alttaki görselleri inceleyiniz.

LENS NEDİR?

 • Kontak lens, göz bozukluklarında, özellikle ileri derece miyoplarda göz camının çok fazla kalınlaşmasından dolayı kullanımı tercih edilen optik mercektir. Esnek bir maddeden yapılmış olup çok yakından bakılmadıkça göz üzerindeki varlığı belli olmaz. 1887 yılında Fransa‘da üretilen ilk lensler camdan yapılıyordu.

 

 • Kontak lensler ileri derece miyop hastalarında kullanılmak üzere ilk olarak  1800’lerin sonuna doğru Fransa’da üretilmeye başlanmıştır.Tıbbi amaçlı üretilen bu lensler 1900’lü yılların sonlarına doğru kozmetik sanayinin gelişmesi ile birlikte kozmetik amaçlı da üretilmeye başlanmıştır. Zaman içerisinde hem tıbbi hem de kozmetik amaçlı üretilen bu lenslerin çeşitli üretim teknolojieri vardır.

SİLİKON HİDROJEN LENS NEDİR?

 • Silikon hidrojen lensler lensinizin üretim hammaddesine göre kullanılan hammaddenin özelliğini ve  içinde bulundurduğu hidrojen miktarına verilen pazarlama ismidir.Yani yumuşak ve su değeri yüksek demek isteniyor.

 

LENS İÇİN DOKTORA GİTMEK GEREKİR Mİ?

 • Evet Türkiye’de lens için doktora gitmeniz gerekmektedir.Avrupa’da durum bu şekilde değil. Lenslerinizi marketlerden tedarik edebilirken Türkiye’de halkın lens kullanımında yeteri kadar bilinçli olmaması ve bazı ticari rantlardan dolayı gibi doktora gidip  muayene olmanız gerekiyor.

LENS ÇEŞİTLERİ

Lens çeşitleri iki ana dalda incelenir:
1. Anadal tıbbı amaçlı lenslerdir
2. Anadal kozmetik amaçlı lenslerdir.

LENS NEDİR?

Kontak lens, göz bozukluklarında, özellikle ileri derece miyoplarda göz camının çok fazla kalınlaşmasından dolayı kullanımı tercih edilen optik mercektir.
Esnek bir maddeden yapılmış olup çok yakından bakılmadıkça göz üzerindeki varlığı belli olmaz. 1887 yılında Fransa’da üretilen ilk lensler camdan yapılıyordu.

Kontak lensler ileri derece miyop hastalarında kullanılmak üzere ilk olarak 1800’lerin sonuna doğru Fransa’da üretilmeye başlanmıştır.Tıbbi amaçlı üretilen bu lensler 1900’lü yılların sonlarına doğru kozmetik sanayinin gelişmesi ile birlikte kozmetik amaçlı da üretilmeye başlanmıştır. Zaman içerisinde hem tıbbi hem de kozmetik amaçlı üretilen bu lenslerin çeşitli üretim teknolojieri vardır.