neden-lens-kullanılmalı-axhara-renkli-lens
NEDEN LENS KULLANILMALI? GÖZLÜK KULLANIMINA GÖRE AVANTAJLARI

Görme bozukluğu yaşayan kişiler gözlük kullanımı ve cerrahi operasyonlara alternatif olarak lens kullanmayı tercih edebilir. Mercekten oluşan lensler kırma kusurlarını iyileştirerek görme bozukluğu olan kişilerin çok daha net ve düzgün görmesine yardımcı olur. Şeffaf lens ya da renkli lens olmak üzere farklı çeşitleri bulunan kontakt lensler, göz muayenesi sonrasında belirlenen derece ve görme kusuruna göre seçilir. Neden lens kullanılmalı sorusunun cevabı ise şöyle özetlenebilir; gözlük kullanımına oranla çok daha geniş bir görüş açısı sağlayan lens kullanımı sırasında, gözlük çerçevesinde olduğu gibi kesilen bir görüntü oluşmaz. Lens kullanımı ile gözlüklerin yarattığı ıslanma ve buğulanma gibi problemlerin önüne geçilir. Bu sayede spor yapan kişiler için de son derece kolaylaştırıcıdır. Herhangi bir görme problemine sahipseniz ya da göz renginizi değiştirmek istiyorsanız doktorunuza danışarak lens kullanmaya başlayabilirsiniz.

Neden Lens Kullanılmalı ve Lens Çeşitleri

Lens kullanımı genel olarak göz kusurlarının geçici olarak düzeltilmesi amacıyla kullanılsa da bazı cerrahi operasyonların ardından tedavi sürecinin devamında veya kozmetik amaçlarla da kullanılabilir. Kontakt lensler; yumuşak, yarı-sert ve sert gibi pek çok farklı çeşide ayrılır. Günümüzde en çok kullanılan lens çeşitleri ise yumuşak, sert ve renkli lenslerdir. 

Yumuşak Lensler

Korneayı tamamen kaplayan ve son derece ince bir yapıya sahip olan yumuşak lensler, su tutma özelliğine sahiptir. Miyopi, hipermetropi, astigmatizm ve presbiyopi tanısı konmuş bireyler tarafından kullanılabilir ve genellikle şeffaf lens olarak tercih edilir. 

Sert Lensler

Sert lensler göze yüksek seviyede oksijenin aktarılmasını sağlar. Son derece dayanıklı bir yapıya sahip olan sert lensler korneaya tam olarak oturduğu için genellikle astigmatı olan kişiler tarafından tercih edilir. 

Renkli Lensler

Renkli lens kullanımı kişiler tarafından kozmetik amaçlı olarak tercih edilir. Göz rengini değiştirmek isteyen kişiler farklı renklerde ve derecesiz yumuşak kontakt lensler tercih edebilirler. Aynı zamanda şeffaf lens kullanımında olduğu gibi renkli lens kullanımı dereceli olarak da tercih edilebilir.

Lens Çeşitleri ve Kullanım Avantajları

Günümüzde hemen hemen her ihtiyaca uygun ve farklı çeşitlerde lensler üretilir. Tüm yönleriyle lens kullanımı gözlük kullanmaya oranla büyük avantajlara sahiptir. Gözlük kullanımı, miyop ve hipermetrop hastaları için oldukça zor olabilmektedir. Bazı hastaların uzak ve yakın için iki ayrı gözlük kullanmaları gerekir. Ancak lens kullanımı ile uzak ve yakın görüşteki problemleri aynı anda gidermek mümkün hale geliyor. Aynı zamanda kullanım rahatlığı ve estetik görünümleri de kişileri lens kullanmaya yönlendirir. 

Lens satın almak için doktorunuza danıştıktan sonra kaliteli ve ucuz lens arayışında iseniz Axhara bu konuda yanınızda olmaya devam ediyor. Birbirinden farklı çeşitte ve renkte üretilen kaliteli lensler ile etkileyici ve doğal bakışlara kavuşabilirsiniz. Tüm bunlar için Axhara’da yer alan lens modellerini inceleyebilir, kendiniz için en uygun olanını seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.