HETEROKROMİ NEDİR?

HETEROKROMİ NEDİR?

Heterokromi, Heterochromia’nın Türkçesidir ve hetero farklı demektir, chromia ise renk demektir. Yani farklı renkler anlamına gelen bu sözcük ikisi arasında renk farklılıkları olan gözler için kullanılır. Nadiren saçlarda ve deride de heterokromi bulunur.

NASIL OLUŞUR?
İristeki melanin miktarı bizim gözlerimizin mavi,yeşil, kahverengi veya ela oluşunu sağlayan şeydir. En çok melanin kahverengi gözlerde bulunurken en az melaninse mavi gözlülerin irisinde bulunur. ‘Heterokromi’ de melanin dağılımındaki fazlalık veya azlıkların farklı yoğunlaşması sonucu oluşur diyebiliriz. ‘Heterokromi’ sanıldığının aksine görmeyi engellemez çünkü bir hastalık değildir ve ciddi artışlar göstermediği sürece sağlığımızı tehdit edecek bir durum oluşturmaz.Heterokromi, sadece insanlarda bulunmaz aynı zamanda hayvanlarda da bulunur.

Buna en bilindik örnekse bir gözü mavi bir gözü yeşil Van Kedileri’dir. ‘Heterokromi’ genellikle kalıtsaldır ve doğuştan olur fakat bazılarında çocukluk dönemlerinde renklerde sonradan değişme şeklinde de kendini gösterebilir. ‘Heterokromi’ , birçok nedenden ortaya çıkabilmektedir.

ÇEŞİTLERİ NELERDİR? ‘Tam Heterokromi’ Bu durumda iki göz birbirinden tamamen farklı renklerde olur. Bir göz kahverengiyken diğer gözün mavi/yeşil olması şeklinde ortaya çıkabilir. ’Parçalı Heterokromi’ Bu durumda irisin sadece bir bölümü farklı renkte olur. Gözdeki farklı renkte leke gibi de düşünebilirsiniz. ‘Merkezi Heterokromi’ Bu durumda irisin merkez bölümü gözün dış kısmındaki gerçek renginden farklı bir renkte olur. Genellikle mavi gözlülerde ortada altın sarısı olarak gözlenebilir. Halk arasında gözleri böyle olanlara genelde kedi gözlü denir.

Yaklaşık Axhara Axhara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.